Duvar Ses İzolasyonu

Duvar Ses İzolasyonu

Komşu duvarlardan gelen sesleri engellemek için ortak duvar ses yalıtımı yapılır. Hazır binalarda ve inşaat halindeki binalarda yapılan ses yalıtım uygulamaları farklıdır. Evde odalardan geçen sesi yalıtmak için sesin kaynağında ses yalıtımı yapılmalıdır. Duvara ses yalıtımı yaparken ses şiddetine dikkat etmek gerekmektedir. Uygun malzeme kullanılmazsa ses istenilen oranda kesilemez.

Duvarlarda kullanılan ses yalıtım ve ses izolasyon uygulamasıdır. İstemediğiniz ve sizi rahatsız eden sesin geldiği bir duvara bu işlem uygulanır. Komşu duvarlardan gelen sesleri ses yalıtım ve ses izolasyon işlemiyle engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu işlem kullanılan yerdeki akustik dengeyi en normal seviyeye getirir. Duvar ses yalıtımı yapmanın iki farklı yöntemi vardır. Bunlar duvar üstüne ve altına olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinde etkilidir fakat duvar altına yapılan ses yalıtımında kullanılan süngerler daha kalın ve etkilidir.

Duvar Ses Yalıtım Uygulamlarında genel olarak yoğun sıkıştırılmış ses kesici malzeme olan rebonded bondex süngerpan kullanılmaktadır. Bondeksin ayrıca epdm ağır bariyer dedğimiz levha ile lamine edilmiş bariyerli olan modeli mevcuttur. Bunlar yüksek orandaki ses şiddetini kesmekde etkili bir yalıtım sağlamaktadırlar.