Duvar Ses İzolasyonu

Duvar ses izolasyonu, Komşu duvarlardan gelen sesleri engellemek için ortak duvar ses yalıtımı yapılır. Hazır binalarda ve inşaat halindeki binalarda yapılan ses yalıtım uygulamaları farklıdır.

DUVAR SES YALITIM MALZEMELERİ
DUVAR SES İZOLASYON MALZEMELERİ

Evde odalardan geçen sesi yalıtmak için sesin kaynağında ses yalıtımı yapılmalıdır. Duvara ses yalıtımı yaparken ses şiddetine dikkat etmek gerekmektedir. Uygun malzeme kullanılmazsa ses istenilen oranda kesilemez.

Duvar Ses Yalıtımı

Duvarlarda kullanılan ses yalıtım ve ses izolasyon uygulamasıdır. İstemediğiniz ve sizi rahatsız eden sesin geldiği bir duvara bu işlem uygulanır. Komşu duvarlardan gelen sesleri ses yalıtım ve ses izolasyon işlemiyle engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu işlem kullanılan yerdeki akustik dengeyi en normal seviyeye getirir. Duvar ses yalıtımı yapmanın iki farklı yöntemi vardır. Bunlar duvar üstüne ve altına olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinde etkilidir fakat duvar altına yapılan ses yalıtımında kullanılan süngerler daha kalın ve etkilidir.

DUVAR SES İZOLASYON
DUVAR SES YALITIM

Duvar Ses Yalıtım Uygulamalarında genel olarak yoğun sıkıştırılmış ses kesici malzeme olan rebonded bondex süngerpan kullanılmaktadır. Bondeksin ayrıca epdm ağır bariyer dediğimiz levha ile lamine edilmiş bariyerli olan modeli mevcuttur. Bunlar yüksek orandaki ses şiddetini kesmekte etkili bir yalıtım sağlamaktadırlar.

DÖŞEMELİK SÜNGERDE KAMPANYA