Makine Dairesi Ses İzolasyonu

Makine dairesi ses izolasyonu;  istenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan çeşitli desibel yoğunluklarındaki uygulamalara denir.

MAKİNE DAİRESİ SES İZOLASYONU
MAKİNE DAİRESİ SES YALITIM

Makine dairesinde oluşan gürültü oldukça rahatsız edicidir. Ekipman kapalı olmasına rağmen, gürültü hala binanın geri kalanı içine sızıntı yaratabilir. Bu gürültü üretimini engelleyebilir, sağlığınızı koruyabilir ve çalışma ortamını rahatlatabilirsiniz. Makine dairelerindeki gürültü ve titreşimi engellemek isterseniz ses yalıtımı ve ses izolasyonu yapmanız lazım. Ses yalıtımı makinenin çıkardığı ses ve titreşimi bulunduğu ortamda izole ederek sesin dışarı çıkmasını engeller. Ses yalıtım süngerleri ve Ses yalıtım panelleri kullanarak bu gürültüleri dışarı çıkmasını engelleriz.

Makine Dairesi Ses İzolasyonu

Rahatsız edici makine dairesi ve yüksek frekanslı ses çıkartan makinelerin verdiği huzursuzluktan kurtulmak için ses izolasyonu uygulaması yaptırabilirsiniz. Kaynağı ne olursa olsun, sürekli titreşim makine performansı üzerinde olumsuz bir etkisi var ve personel için gürültülü ve rahatsız edici ortam yaratabiliriz. Ya alıcı ya da titreşim kaynağı ekipman kendisi ve operatörler için büyük faydalar sağlayabilir.

MAKİNE ODASI SES İZOLASYON MALZEMELERİ
MAKİNE ODASI AKSUTİK SES YALITIM

Ses dalgası gelişi güzel bir spektrumda yer alıyorsa, ya da diğer bir değişle istenmeyen bir ses ise buna “gürültü” adı verilir. İnsan sağlığı ve konforu üzerinde çok olumsuz etkileri olan gürültü, işitme hasarlarının yan ısıra, vücut aktivite de kan basıncının artması, kasların istem dışı kasılması gibi fizyolojik tesirler, huzursuzluk sinirlilik gibi psikolojik tesirler ve iş veriminin düşmesi gibi performans tesirleri olan çok önemli bir olgudur

Hastane, okul, ev, iş yeri gibi mekanların görünmeyen kısımlarında bulunan makinelerin izolasyonu yapılırken özellikle yanmaz malzemeler kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ses bir ortamda yayılırken, bir engelle karşılaştığında, diğer fiziksel olaylar gibi üç temel biçimde davranır. Sesin bir bölümü karşılaştığı engelden yansır, bir bölümü engel tarafından yutulur, kalanı da engelin diğer tarafına geçer. Ortamın güvenliğini ve cihazın performansını düşürmeden en iyi seviyede ses izolasyonu yapmak önemlidir. Gürültüyle savaşmanın en etkili yolu olan gürültü denetimi, gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar.

DÖŞEMELİK SÜNGERDE KAMPANYA