Zemin Ses İzolasyonu

Zemin Ses İzolasyonu

Döşeme altı ve şap altı parke altı gibi zeminlerde sesleri kesmek amacıyla zeminde ses yalıtımı ve ses izolasyonu işlemi uygulanmaktatır. Zeminlerde genellikle yürüme seslerini engellemek amacıyla yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu malzemeler mantarlı kauçuk levha, kauçuk levha ve mantar şiltesidir. Birde ağır epdm bariyer kullanılabilir ancak en çok kullanılan malzemeler mantar ve kauçuk esaslı malzemelerdir. Ayırıcı özellikleri sayesinde ana zemin ve kaplama malzemesi arasında oluşan gerilmeleri yok eder, çatlakları köprüler ve güvenli bir döşeme imkanı sunarlar.

Zeminlerde oluşan darbe, vibrasyon ve titreşim kaynaklı sesler alt katlar için istenmeyen gürültü oluşturmaktadır, bu durumda zemin ses izolasyonu uygulaması yapılmaktadır. İki ses kaynağı çeşidinden birisi olan titreşim kaynaklı seslere örnek olarak bir makinenin zeminle sürtmesi ile oluşan ses veya beton üzerinde topuklu ayakkabı ile yürüme seslerini gösterebiliriz.

Bu tarz seslerin engellenmesi ve sıfıra indirilmesi için parke ve şap altında ayrı ayrı çalışma yapılması doğru olur. Bu tip üst seviyede bir zemin ses yalıtımı, izolasyon sağlamak için parke üstüne kauçuk tabanlı halı altına kauçuk mantar levha ve 1 cm 180 yoğunluk süngerpan ve şap altında ağır ses bariyeri kullanılmalıdır.

Daha orta seviye bir yalıtım için ise parke altına süngerpan kullanımı yeterli olmaktadır. Dahada düşük seviyede yalıtım için zemine kauçuk tabanlı kaymaz halı serebilirsiniz. Bahsi geçen zemin izolasyon uygulamaları titreşim ve darbe kaynaklı olduğu gibi süngerpan kullanımı belli bir oranda hava oluşumlu ses geçişini de engelleyecektir.