Zemin Ses İzolasyonu

Zemin ses izolasyonu; döşeme altı ve şap altı parke altı gibi zeminlerde sesleri kesmek amacıyla zeminde ses yalıtımı ve ses izolasyonu işlemi uygulanmaktadır.

ZEMİN SES YALITIMI
ZEMİN SES İZOLASYON MALZEMELERİ

Zeminlerde genellikle yürüme seslerini engellemek amacıyla yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu malzemeler mantarlı kauçuk levha, kauçuk levha ve mantar şiltesidir. Birde ağır epdm bariyer kullanılabilir ancak en çok kullanılan malzemeler mantar ve kauçuk esaslı malzemelerdir. Ayırıcı özellikleri sayesinde ana zemin ve kaplama malzemesi arasında oluşan gerilmeleri yok eder, çatlakları köprüler ve güvenli bir döşeme imkanı sunarlar.

Zemin Ses İzolasyonu

Zeminlerde oluşan darbe, vibrasyon ve titreşim kaynaklı sesler alt katlar için istenmeyen gürültü oluşturmaktadır, bu durumda zemin ses izolasyonu uygulaması yapılmaktadır. İki ses kaynağı çeşidinden birisi olan titreşim kaynaklı seslere örnek olarak bir makinenin zeminle sürtmesi ile oluşan ses veya beton üzerinde topuklu ayakkabı ile yürüme seslerini gösterebiliriz.

ZEMİN SES YALITIM MALZEMELERİ
ZEMİN SES İZOLASYONU

Bu tarz seslerin engellenmesi ve sıfıra indirilmesi için parke ve şap altında ayrı ayrı çalışma yapılması doğru olur. Bu tip üst seviyede bir zemin ses yalıtımı, izolasyon sağlamak için parke üstüne kauçuk tabanlı halı altına kauçuk mantar levha ve 1 cm 180 yoğunluk süngerpan ve şap altında ağır ses bariyeri kullanılmalıdır.

Daha orta seviye bir yalıtım için ise parke altına süngerpan kullanımı yeterli olmaktadır. Daha da düşük seviyede yalıtım için zemine kauçuk tabanlı kaymaz halı serebilirsiniz. Bahsi geçen zemin izolasyon uygulamaları titreşim ve darbe kaynaklı olduğu gibi süngerpan kullanımı belli bir oranda hava oluşumlu ses geçişini de engelleyecektir.

DÖŞEMELİK SÜNGERDE KAMPANYA