Hacim Akustiği

Hacim akustiği; Yapı içinde oluşturulan hacimlerde ana işlevin sağlanması için gereken akustik konforun gerçekleştirilmesidir.

Ses çevremizdeki hayatın akmakta olduğunun bir işaretidir. Sabah uyanmak için çalar saat ile başlayan gün, konuşmak, radyo dinlemek, televizyon seyretmek, araba sürmek vb. gibi birçok aktiviteyi örnek göstermek mümkündür.

Hacim Akustiği

Etrafımızda tam sessizlik yoktur. Kuş cıvıltıları, rüzgârda titreşen yapraklar yâda sahile vuran dalgaların sesleri gibi örneklemek mümkündür. Etrafımıza oluşan bu sesler bizi iki şekilde etkilemektedir. Bunlar; gürültü ve hacim akustiğidir. Gürültü yaşadığımız yerlerde belli limitlerin üstüne çıktığında rahatsızlık vermeye başlar. Herhangi bir eylemi yaparken gürültü düzeyinin yükselmesi o eylemi yapamaz duruma getirebilir. Diğer önemli bir nokta ise gürültünün belirli limitlerin üzerine çıkması işitme sistemimizde önce geçici kayıplar olmakla beraber devam etmesi durumunda kalıcı hasarlar oluşmaktadır.

Ortam Akustiği diğer bir alt bilim dalı olan “Hacim Akustik” inin temel amacı, gürültü kontrolü sağlanmış olan yapıların iç hacimlerinde “anlaşılabilme” nin sağlanması ve bu amaç için gerekli akustik konforun oluşturulmasıdır. Özellikle sesin önemli olduğu hacimlerde oluşan ses enerjisinin dağılımının ve düşüşünün uygun şekilde kontrol edilmediği durumlarda anlaşılmada yetersizlik ve olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu durum konser, tiyatro, konferans salonu vb. büyük hacimlerde görülebileceği gibi kafe, lokanta, vb. hacimlerde de oluşmaktadır. Günümüzde gittiğimiz sosyal mekânlarda sohbet etmeye çalışırken aynı mekânda bulunan insanların yarattığı gürültü nedeni ile bağırarak konuşmak zorunda kalınmaktadır. Diğer bir yandan karşılıklı konuşma esnasında anlamakta zorluk çekerken diğer tarafta bulunan masada sohbet eden kişileri çok rahat anlayabilirsiniz.

DÖŞEMELİK SÜNGERDE KAMPANYA