Stüdyo Odası Ses Yalıtımı

Stüdyo Odası ses yalıtımı, ses kayıt, Enstreman Odası, Müzik Sınıfı ve benzeri alanlarda ortam akustiği çok önemlidir. Kaliteli bir çalışma elde edilmek isteniyorsa kesinlikle ses yalıtım uygulanmalıdır.

stüdyo odası ses yalıtımı
stüdyo odası akustik düzenlemeler

Duvar, Tavan ve Zeminler stüdyo akustik ses yalıtım malzemeleri ile kaplanarak sesin tamamen kontrol altına alınması sağlanır. Ortam da yankı ve ekonum kontrolsüz bir şekilde oluşması engellenmiş olur. Stüdyolarda ses çalışması yapılırken sesin çevredekilere rahatsızlık vermesini istemiyor iseniz ses yalıtımı ve ses izolasyonu yapmanızı öneririz. Ses yalıtımı ortamdaki sesi dışarı çıkmayacak şekilde izole eder ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı sunar. Bu yalıtım uygulaması hem içerden dışarı hem de dışardan içeri ses geçirmemezlik özelliğine sahiptir. 1. kalite malzemeler kullanarak daha güçlü bir ses yalıtım ortamı kurabilirsiniz.

Stüdyo Odası Ses Yalıtımı

İstenmeyen gürültü ve seslerin engellenmesi için çeşitli malzemelerle yapılan uygulamalara ses yalıtımı ismi verilmektedir. Ses yalıtımları genel olarak gürültü engellemesi için yapılsa da, akustik sesler için yapılan ses yalıtım uygulamaları da mevcuttur ve bu ses yalıtım çeşitleri, sesi engellemek için değil sesin kalitesini artırmak ve yankıların engellenmesini amaçlı yapılan ses yalıtımlarıdır.

Akustik düzeni sağlamak adına kullanılan malzemeler ve ses yalıtımını sağlayacak malzemeler birbirlerinden farklıdır. Stüdyo odalarından en üst düzey verimi alabilmek için akustik ses yalıtımı yapılmalıdır fakat bunun da öncesinde ses izolasyonu yapılması gerekmektedir. Stüdyonun konumu, etrafındaki çalışma şartları gibi unsurlar göz önüne alınarak, stüdyonun nasıl bir izolasyona ihtiyaç duyduğu hesaplanmalı ve bunun sonucunda da birinci sınıf kalitedeki ses izolasyon malzemeleri kullanılarak stüdyo, süngerlerle kaplanmalıdır.

STÜDYO ODASI SES YALITIMI
STÜDYO SES YALITIM MALZEME FİYATLARUI

Stüdyonun ses izolasyonu ile kaplanması, dışarıdan gelen seslerin stüdyo ortamına girişini engelleyerek hem çalışma verimini artıracak hem de akustik ses yalıtımı için zemin oluşturacaktır. Dışarıdan gelen seslerin geçişi tamamen ses izolasyonunda kullanılan malzemelerin kalınlığına ve yoğunluğuna bağlıdır. İzolasyon işleminde kullanılan malzemeler ne kadar kalın ve yoğunsa, ses geçişi de o kadar zorlaşacak ve azalacaktır. Ciddi ölçülerde ses yalıtımına ihtiyaç duyulması hâlinde, duvarların epdm bariyerli süngerlerle kaplanması gerekmektedir. Kaliteli malzemelerle ana ses izolasyonu yapıldıktan sonra akustik ses izolasyon aşamasına geçilmektedir.

DÖŞEMELİK SÜNGERDE KAMPANYA